Přesun ekonomické fakulty do Poruby by byl další ranou pro centrum Ostravy

Ekonomická fakulta VŠB-TU loni oslavila 40. let své existence. Po celou dobu sídlí v budově na Sokolské ulici. VŠB-TU však nyní řeší dilema, zda stávající budovu v centru města zrekonstruovat, nebo ji přesunout za dalšími fakultami do univerzitního kampusu v Porubě.

Stěhování do Poruby by znamenalo, že centrum opustí tři tisíce studentů a stovky pedagogických i správních zaměstnanců. 

 "Přesun fakulty by byl další fatální ranou centru města. Fakulta i děkanát zde mají tradici, vysoká škola je solí života v každém centru," uvedl jsem pro Moravskoslezský deník. 

Více čtěte zde.

Generální oprava by měla stát o 80 milionů méně než půlmiliardová investice do nové budovy. Peníze poskytne podle VŠB-TU v obou případech ministerstvo školství.

Vedení VŠB-TU uspořádalo už druhou anketu na téma stěhování. Vyjádřit se mají studenti, pedagogové i zaměstnanci univerzity. Téma se přenáší i do politické roviny: zatímco primátor Macura (hnutí ANO) podporuje setrvání ekonomické fakulty (EKF) v centru, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (rovněž hnutí ANO), bývalý rektor VŠB-TU, je pro výstavbu nové budovy v Porubě. Argumentuje mezifakultní spoluprací a tím, že provoz bude mnohem hospodárnější, než je tomu u současné budovy .

VŠB-TU má celkem 7 fakult, kromě EKF jsou další dvě mimo porubský kampus. To, že všechny fakulty nejsou soustředěny v kampusu, není žádnou výjimkou - v Praze je podobná situace např. u ČVUT i Karlovy univerzity.