Nová Zámecká: atraktivní spojnice centra a Nové Karoliny

V objektu bývalých Slezských mlýnů by mohla být dostavěna horní patra, o která dům přišel za 2. světové války, a využita pro kanceláře a především pro byty.
V objektu bývalých Slezských mlýnů by mohla být dostavěna horní patra, o která dům přišel za 2. světové války, a využita pro kanceláře a především pro byty.

Nová Zámecká patří k projektům, které chceme podpořit. Dostavba proluk, nové obchodní prostory a byty a v budoucnu možná elegantní spojnice historického centra Ostravy s Novou Karolinou. 

Jakou vizi mají vlastníci objektů na této ulici?

"Když vloni oznámila pobočka mBank, sídlící na rohu ulic Zámecká a Puchmajerova, stěhování do Nové Karoliny, čekalo nás rozhodnutí. Noví zájemci o pronájem byli provozovateli kasina a herny, které v historické centru neradi vidíme. Trpělivost při hledání hodnotnějšího nájemce se vyplatila a přivedla na Zámeckou 15 pobočku franšízy CrossCafé. Další gastro provoz navíc skvěle zapadl mezi již fungující a dobře známé podniky jako GoKaNa či Steakhouse Comedor, které přitahuji do centra lidi a postupně vytvářejí koncept ulice a pěší zóny.

Krom snahy hledat kvalitní nájemce vnímáme jako další důležité téma otázku dostavby proluk v městské zástavbě. Na ulici Zámecké jde o proluku vedle obchodního domu Bachner, proluku na místě bývalé Květinové síně, další na místě tržnice na Zámecké 12 a v širším smyslu i o dostavbu domu na Zámecké 15. Tyto proluky jsou řešitelné a máme jasnou představu, mnohdy hotové projekty, jak by mohly vypadat.

A poslední a vůbec ne méně důležité téma: Rozvoji centra brání nedostatek parkovacích míst. Podmínkou realizace každého nového projektu je dle podmínek územního řízení zajištění parkovací kapacity. V případě dostaveb v historickém jádru města, dokonce na pěší zóně, nelze předpokládat, že by stavebně a finančně náročnou realizaci podzemních garáží či parkovacích domů zvládnul či měl zvládnout soukromý vlastník. Není pochyb, že zajištění klíčové infrastruktury je na straně města. Nehledě na to, že parkovací plochy nejsou nezbytné pouze pro splnění zákonných podmínek, ale zvyšují atraktivitu a dostupnost zóny pro obyvatele. (Ve srovnatelně velkém Brně je v historickém centru 6 parkovacích domů o celkové kapacitě 1500 míst. V Ostravě jeden.)

To je naše vize Nové Zámecké. Pečovat o domy, hledat solidní nájemce, investovat do rekonstrukcí a dostavbou proluk budovat nové obchodní prostory a byty. Zámecká ulice je historické místo Ostravy, každý ji zná, každý by na ni mohl být pyšný. Projekt diskutované Nové Karoliny je přínosem, ale není a nemůže být skutečným centrem. Obnovme Zámeckou, spojme ji s obchodní zónou Karoliny, postavme Novou Zámeckou."

Mgr. Petr Hradil, zástupce vlastníků