Katowice, centrum: příklad pro Ostravu

Sto kilometrů jízdy po dálnici leží jedno z partnerských měst Ostravy, polské Katowice. Při letmém pohledu mají řadu společných rysů s naší moravskoslezskou metropolí, zejména pokud jde o nedávnou historii: následky dlouhých let těžby černého uhlí a těžkého průmyslu, odliv obyvatel (dnes jich v Katowicích žije necelých 300 tisíc, v celé aglomeraci pak přes 2 miliony), centrum ještě před pár lety připomínalo jednu velkou proluku. Tady ale podobnost končí: hlavní město slezského vojvodství se - na rozdíl od Ostravy - mění v moderní a pulsující centrum.

Místo náměstí kruhový objezd

Peter Jančovič, obchodní ředitel společnosti LEO Express, žije a pracuje v Katowicích už pět let. Rok strávil v Ostravě, kam se pravidelně vrací, takže může srovnávat. "Centrum Katowic se změnilo k nepoznání. Centrální náměstí dříve představovalo vlastně jen jakýsi kruhový objezd, dnes vyhlášená ulice Mariacka se zahrádkami stylových barů, kaváren a restaurací byla původně mnohem více zdevastovaná než ostravská Stodolní. Ale právě na její revitalizaci se město, které ne vždy bývá nejlepším hospodářem, "naučilo", jak zacházet s veřejným prostorem a přitáhnout do centra lidi," říká Jančovič. V dalším rozvoji centra pomohli soukromí investoři a peníze z evropských fondů.

Relaxační zóna nahradila domy

Pěší zóna Mariacka je v docházkové vzdálenosti od hlavního katowického náměstí. Při jeho rekonstrukci se město muselo vypořádat s tím, že celou jednu stranu náměstí tvořila ulice bez zástavby. Originální řešení našla radnice ve vybudování "zelené" zóny. Místní i návštěvníci tak mohou relaxovat ve stínu stromů a palem na vyvýšených lavičkách u vodních ploch, pro které byla využita řeka s kanály. Náměstí se nachází v blízkosti katowického nádraží, které bylo při rekonstrukci rozšířeno o obchodní centrum, druhé největší v aglomeraci.

Střecha jako místo schůzek

Kulturní vyžití, ale i špičkovou architekturu nabízí území bývalého dolu Katowice. Tzv. Strefa kultury je moderní konferenční a kulturní čtvrtí, původní účel dnes připomíná pouze zachovaná těžní věž. Kulturní a sportovní halu ve tvaru "létajícího talíře" (polsky se jmenuje "spodek") doplňuje nová reprezentativní budova Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu. Slezské muzeum v podzemí pořádá výstavy moderního a současného umění. Futuristická střecha kongresového centra pokrytá zeleným trávníkem slouží jako místo setkávání přátel i odpočinku kolemjdoucích. Výšková administrativní budova je sídlem řady firem. "Během dne tamější restaurace a kavárny hostí lidi z kanceláří a zaměstnance okolních budov, odpoledne se zóna zaplní návštěvníky, kteří přicházejí za kulturou. Stále to tady žije," dodává Peter Jančovič.

Město se dále pyšní dvěma univerzitními knihovnami, obrovským centrem firmy IBM, mrakodrapem Altus... Samozřejmě, že se potýká i s řadou problémů, například s nepříliš funkční veřejnou dopravou nebo léta trvajícím smogem. Ale snaží se dál, aby bylo dobrou adresou pro své obyvatele i hosty. Ideální vzor pro Ostravu.